Alergija na lijekove

Ako se nakon uzimanja lijekova pojave osip, osip ili otežano disanje, možda imate alergiju na lijekove ili lijekove.
Lijekovi koji najčešće uzrokuju alergijske reakcije uključuju:

  • Penicilin i srodni antibiotici
  • Antibiotici koji sadrže sulfonamide (sulfa lijekovi)
  • Antikonvulzivi
  • Aspirin, ibuprofen i drugi nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID)
  • Lijekovi za hemoterapiju

Simptomi se mogu razviti brzo ili u roku od nekoliko sati, a često se pojavljuju nakon uzimanja lijekova koje ste koristili bez reakcije u prošlosti.

Najčešći simptom je košnica - crveni osip na koži. Drugi mogu uključivati ​​oticanje grla, otežano disanje, mučninu ili grčeve u stomaku. To su znaci anafilaksija - alergijska reakcija opasna po život koja se mora što prije liječiti.

Prva linija liječenja anafilaksije je epinefrin. Ako su vam propisali auto-injektor za epinefrin, odmah ga upotrijebite, a zatim potražite medicinsku pomoć. Ako nemate na raspolaganju automatsku injektoricu, nazovite 911 ili odmah idite na hitnu pomoć.

Po oslobađanju iz hitne pomoći, zatražite recept za dva automatska injektora epinefrina i uputnicu alergologu koji ima odobrenje za tačnu dijagnozu i plan liječenja anafilaksije.

 Alergični na penicilin? Evo zašto biste se trebali testirati

Nakon dijagnoze alergije na lijekove:

Pitajte o srodnim lijekovima koje biste trebali izbjegavati.
Pitajte o alternativnim lijekovima koji su izazvali vašu alergijsku reakciju.
Uvjerite se da su vaša porodica i svi vaši zdravstveni radnici svjesni vaše alergije i simptoma koje ste iskusili.
Nosite narukvicu ili ogrlicu za hitne medicinske upozorenja koja identificiraju vašu alergiju.

Za više informacija o alergijama na lijekove posjetite Američki koledž za alergiju, astmu i imunologiju

srodne informacije

Izvor: Organizacija članica GAAPP Mreža alergija i astme